24 marca 2018

Spokojnie, nie potrzebuję twojej porady, dam sobie radę.Dziwna jest ta młodość. Z jednej strony traktują cię jak dziecko, a z drugiej oczekują, żebyś zachowywał się jak dorosły. Oczekują samodzielności, ale w międzyczasie potrafią nieźle namieszać w twoim życiu. Niby wszyscy wiemy, że tak jest i nawet można się przyzwyczaić, ale ostatnimi czasy nasila się to coraz bardziej. Do zakończenia szkoły i matury zastało mi naprawdę niewiele czasu. Powoli zaczynam mówić otwarcie o moich planach i uświadamiam otoczenie, że bio-chem nie koniecznie oznacza zostanie lekarzem 😃 Na razie przyjmują to całkiem spokojnie, chociaż zdarzają się też osoby, które jak zwykle wiedzą lepiej.
Najgłośniej oczywiście wypowiadają się ci, którzy najmniej mają do powiedzenia. Coraz częściej spotykam osoby, które najchętniej ułożyłyby drugiej osobie całe życie i nachalnie udzielają rad. A ja przecież o żadne porady nie proszę. Jeśli potrzebowałabym ich, to najprawdopodobniej poprosiłabym o nie kogoś, kto bardzo dobrze zna mnie lub temat. Tak to chyba powinno działać. Dlaczego więc przypadkowe osoby mają nam tak wiele do powiedzenia? Dlaczego tak wiele energii poświęcają na przekazywanie swoich "mądrości"? Przecież każdy ma niezbywalne prawo do zmarnowania sobie życia. Pozwólmy dlatego żyć ludziom ich własnym życiem, popełniać ich własne błędy i się na nich uczyć. To nie twoje życie i nie twoje decyzje, a twoje zdanie wcale nie jest tak ważne.

Często spotykamy się też z takimi doradcami w internecie. Znają odpowiedź na każde pytanie, są specjalistami w każdej dziedzinie. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie wiemy, kto siedzi po drugiej stronie. Chociaż brzmi to jak ostrzeżenie z kampanii o bezpiecznym internecie, to naprawdę trzeba uważać. Mnóstwo tu osób głupich, ale również takich, które wcale nie chcą naszego dobra. Dlatego dziwi mnie, że tyle osób ufa obcym osobom, opisując swoje życiowe problemy i oczekuje gotowej porady. To jest wręcz jak proszenie się o katastrofę. Uwierzcie, że nikt nie udzieli wam dobrej rady na podstawie kilku zdań. Do wszystkiego, co przeczytacie i usłyszycie, podchodźcie z dystansem. Czy to będzie to porada od dobrej znajomej czy właśnie opinia przeczytana w internecie.

Sama również staram się nie wtrącać zbytnio do życia innych. Takie doradzanie każdemu wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Kiedy zaczynasz wtykać nos w nie swoje sprawy, automatycznie stajesz się w nie zaangażowany. Za każdy błąd i porażkę ponosisz częściową odpowiedzialność, ale oczywiście w razie niepowodzenia najłatwiej jest umyć ręce. Zdaje mi się jednak, że ciężko żyć ze świadomością, że zniszczyło się komuś życie (często nawet nieświadomie). Naprawdę nie chcę być w takiej sytuacji. Nie chcę się wtrącać w życie innych i układać go po swojemu. I tego samego oczekuję od innych. Jeśli będę chciała pomocy, to o nią poproszę. Spokojnie, dam sobie radę.

23 komentarze:

 1. Bardzo mądre słowa . Ściskam Cię mocno
  (MPP)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również czeka mnie w najbliższym czasie wiele ważnych decyzji, matura, itd... Szalony czas! Śmiesznie się złożyło, bo właśnie niedawno napisałam coś o wchodzeniu w dorosłość, ale z nieco innej perspektywy. Życzę powodzenia, dystansu i odwagi w życiu :)
  Ania, www.bezpustkowie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się w 100% świetny post!

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz rację w tym co piszesz, zawsze ale to zawsze znajdzie się osoba, która "wie lepiej"
  Zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis! Trzymam za Ciebie kciuki :)
  blaack-pearl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie napisany tekst! Obecnie przechodzę taki czas, że prawie wszyscy "wiedzą lepiej" co dla mnie powinno być najlepsze. W szczególności z pierwszym zdaniem zgadzam się w 100%. Ludzie z jednej strony traktują nas jak dzieci, a z drugiej chcą, żebyśmy zachowywali się jak dorośli. Niejednokrotnie to właśnie dorośli częściej zachowują się jak dzieci, ale to już pomijam. Bardzo ładne zdjęcia i śliczny sweterek *.* Fajnie, że dodałaś wpis, bo dawno Cię tutaj nie było.
  Pozdrawiam oraz dziękuję za odwiedziny ♥ wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgadzam sie z twoim zdaniem. Bardzo mądrze piszesz!
  Oby tak dalej!
  http://www.flarri.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajny post i bardzo ładne słowa :D

  ZAPRASZAM DO ODWIEDZIN I OBSERWOWANIA MOJEGO BLOGA ❤
  Serdecznie zapraszam na mojego BLOGA.
  Serdecznie zapraszam na mojego INSTAGRAMA.

  OdpowiedzUsuń
 9. You look so beautiful!! I love your outfit!
  Hugs ♥
  Liana Laurie

  OdpowiedzUsuń
 10. Rozsądnie napisany post :3
  Fajne fotki ;D
  Pozdrawiam :)

  https://lucy--chan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Mega mądry post. Ja staram się myśleć indywidualnie, jednak porady innych zawsze mi pomagają w podejmowaniu decyzji.

  https://redamancyy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. w 100 % zgadzam się ze wszystkim
  https://the-rose-style.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeju znam to, że ktoś próbuje decydować za nas, straszne uczucie, bardzo wkurzające! My musimy decydować za siebie, bo kiedyś nikt nie podejmie decyzji za nas, co dalej...
  dorey-doorey.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Zawsze się znajdą tacy znawcy ;)... Świetny post i powodzenia z maturkami :D

  OdpowiedzUsuń
 15. też spotykam się z ludzmi, którzy chcą mnie na siłę uszczęśliwić, a ja nie proszę o ich pomoc :) echh typowe
  ładne zdjęcia!
  https://karik-karik.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 16. Mądre słowa! Zdjęcia mają mega wiosenny klimat! MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 17. Amazing post, dear! A big hello from Germany!
  Hugs ♥
  LianaLaurie

  OdpowiedzUsuń
 18. Życie jest dziwne. Spotykamy na swojej drodze ludzi którzy chcą dla nas jak najlepiej, doradzają nam ''są ekspertami w danej dziedzinie'' Jednak czasem jest to zlepek niepotrzebnych nam rade, które chcą abyśmy z ich korzystali. Trzeba liczyć na siebie i osobom którym się ufa. Ale to nie przyjaciele ni rodzina wie co dla nas najlepsze lecz my sami :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ojj u mnie też niedługo matura :) u mnie biolchemfiz więc podobnie i też każdy oczekuje, że będę super lekarzem, a ja wiem , że nigdy z własnej woli nie z marnuje całego życia żeby do tego dojść haha :D
  Obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja nienawidzę wtrącać się do życia innych i również oczekuję tego od innych. Ładne sweterek. :)
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 21. Masz rację w 100%. Sama osobiście też nie lubię, jak ktoś wtrąca się w moje życie i stara się podejmować za mnie decyzje..
  katemi21.blogspot.com [KLIK]

  OdpowiedzUsuń
 22. Ślicznie wyglądasz <3
  https://xthy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 23. Pięknie napisane :) masz rację, nie napiszę jak ktoś się wtrąca w cudze życie. Pięknie wyglądasz
  Pozdrawiam i zapraszam do Siebie na nowy post 😍

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze i obserwacje ♥